Podatki

Dowiedz się wszystkiego o podatkach


 • Podatki

  • Wszyscy płacimy podatki, jednak nie wszyscy wiedzą że podatki mają określoną swoją funkcję. Logiczna sprawa że najistotniejsza z funkcji jest funkcja fiskalna i to ona odpowiada za finansowanie wydatków publicznych. Jednak znajdziemy również inne funkcje, tak zwane poza fiskalne
   zaliczymy do nich:
   -funkcja stabilizacyjna, której celem jest zapewnienie gospodarce niczym nie zakłóconego działania, funkcja to oddziaływuje na rynek za pomocą regulacji przepływu pieniędzy
   - funkcja alokacyjna, to w ramach tej funkcji są narzędzia oddziaływujące na produkcję. Funkcja ta ustala wysokość podatków jak i również wskazuje kto powinien zostać opodatkowany.
   - funkcja redystrybucji odpowiada za podział zgromadzonych podatków oraz regulowanie braków i nadwyżek. Do skutecznej i dobrej polityki fiskalnej, a właściwie jej prowadzenia jest wymagana bardzo dobra znajomość zależności oddziaływając na rynkach finansowych. Osoby, które decydują o ich wysokości powinny być wysokiej klasy specjalistami w swoich zawodach. Doskonale znającymi realia rynku, oraz działania wszelkich zależności pomiędzy podmiotami a rynkiem i konsumentami. Upraszczając powinni oni być wybitnymi ekonomistami jak i finansistami. Wymienione funkcje są interpretowane na różne sposoby, tylko jedna z nich może być interpretowana i jest interpretowana jednoznacznie. Jest to funkcja dochodowa. Pozostałe funkcje są w zależności o rządzących i poglądu ich ministrów finansów realizowane w różny sposób. To głównie wynika z tego że różne partie mają różne poglądy na poszczególne sektory działalności państwa i na różne sposoby ich finansowania.

Trzeba poznać zasady

, napisany: December 8, 2015

image Aby móc się starać i aby móc dostać dofinansowania z UE np. na założenie firmy to musimy poznać wszystkie zasady, które się do tego stosuje i które będą w tym wszystkim kluczowe. Najpierw trzeba poznać zasady, a później dopiero zacząć starać się o jakiekolwiek dofinansowania. Nie każdemu takie zasady będą pasowały, więc trzeba to sobie przemyśleć. Ogólnie to idzie nie można się mieszać, jeśli nie znamy zasad. Mamy szansę i oczywiście korzystajmy z niej jak tylko możemy. Ale o tych wszystkich zasad nie można zapominać. I trzeba wszystkie je dokładnie przestudiować, aby było wszystko w jak najlepszym porządku. Nie ma się co dziwić i nie ma co się dłużej nad tym zastanawiać. Jest to dla nas i nie ma z tym kłopotu. Chyba każdy może na to sobie pozwolić i chyba każdy będzie z tego korzystał, pod warunkiem wszystkich zasad. Nie można ich łamać, ponieważ na pewno będzie się to wiązało z poważnymi konsekwencjami. Nie można się nad tym wszystkim dłużej zastanawiać. Tak wiele będzie dla nas i tak wiele może od nas zależeć. Warto jest to sobie wszystko przemyśleć. Lepszego sposobu na to wszystko nie ma.

Podobne wpisy

Bardzo często słyszymy stwierdzenie, że,,gdyby nie ta akcyza byłoby o wiele taniej”. To jest prawda, ponieważ właśnie, dlatego jest ona nakładana. Jeżeli na dany produkt jest wysoki popyt a cena jego produkcji jest niska Państwo bardzo często nakłada na taki produkt akcyzę. Ma ona za zadanie zmniejszyć popyt na dany produkt poprzez uzyskanie wysokiej ceny końcowej produktu. W Polsce akcyza nakładana jest na wyroby tytoniowe, wyroby alkoholowe, energię, wyroby ropopochodne czyli na paliwo oraz na produkty energetyczne.

 

Wyroby tytoniowe oraz alkoholowe, które obciążone są podatkiem akcyzowym muszą posiadać odpowiednią banderolę. Wyjątkiem jest tutaj produkcja piwa, która takiej banderoli nie wymaga.
Dla Państwa jest to bardzo dobry sposób na otrzymywanie dużych zysków. Obecnie panujące zasady związane z nakładaniem na wyżej wymienione produkty obowiązują od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004r i wprowadziły znaczące zmiany w dotychczasowym prawie nakładania podatku akcyzowego.