Płaca minimalna w Polsce.
W społeczeństwie polskim występuje duże zróżnicowanie ludzi pod względem ich zarobków, ponieważ większość z nas albo zarabia mało, albo dużo, ludzi zarabiających kwoty w okolicach średniej krajowej jest jak na lekarstwo. Zajmijmy się i przyjrzyjmy jednak ludziom zarabiającym mało. Co reguluje to, ile mogą zarobić? Czym jest i kto ustala stawkę płacy minimalnej?
Jak sama nazwa wskazuje, pojęcie to dotyczy prawnie ustalonego najniższego możliwego poziomu wynagrodzenia miesięcznego, dla pracownika pracującego na cały etat. Ustalana jest ona przez państwo i jak można zauważyć w ciągu ostatnich lat, stale się zmieniającą. Niektórzy uważają, że to przez rozwój gospodarki, która umożliwia na podniesienie płacy minimalnej, niektórzy zaś są zdania, że to przez zmianę władzy, która by przypodobać się społeczeństwu, podnosi ją bez względu na konsekwencje.
Pod względem ekonomicznym taka sytuacja ma swoje plusy, jak i minusy, które swój odzew będą miały dla różnych środowisk w państwie. Pewnym jednak jest to, że nie uderzy to bezpośrednio w najbiedniejszych.